Minden ember legalább heti egyszer kitisztítja a füleit, amikor zuhanyozni vagy fürödni megy. Azonban azt kevesen tudják, hogy a fülzsírnak van egy természetes védő mechanizmusa, ami nagyon könnyen jelezheti nekünk, hogy testünk és szervezetünk épp milyen egészségügyi állapotban van. A fülpiszkálóknak a segítségével, nagyon egyszerűen ellenőrizheted, milyen színű és állagú az adott pillanatban a fülzsír.
Összegyűjtöttünk néhány tényt a fülzsírral kapcsolatban, ami nagy vonalakban meghatározza, mi lehet a probléma szervezeten belül. Csak annyi a dolgod, hogy figyelsz a fülzsír árnyalataira.
Szürke színű fülzsír.
Ha a fülzsírnak szürke színe van, de nem tapasztalsz betegségre utaló tüneteket, akkor nincs mitől félned. Elképzelhető, hogy egyszerűen csak belement egy kis por a füledbe. Az efféle árnyalatú fülzsír, természetes azoknál az embereknél, akik városban élnek, ugyanis a levegő elég szennyezett, aminek köszönhetően, ilyen jeleket tapasztalhatunk.
Véres fülzsír.
Ha a füled tisztításakor vért látsz a fülpiszkálón, annak az a jele is lehet, hogy a dobhártyád beszakadt. Sajnos ilyen esetekben a füleket fertőzések fenyegethetik, ezek ízületi gyulladáshoz és hallás romláshoz vezethetnek. Célszerű azonnal felkeresni a háziorvosod, vagy egy szakembert.
Barna fülzsír.
Ha a füled tisztítása közben nagyobb darabokat észlelsz vagy sötétebb színeket tapasztalsz, annak a jele is lehet, hogy egy kifejezetten stresszes időszakon mész keresztül. Próbálj meg néhány napig pihenni, relaxálni és olyan tevékenységeket csinálni, ami stresszoldó hatású.
Fekete fülzsír.
Abban az esetben, ha ez a tünet csak egyszer fordul elő, nincs baj, nem kell neki túl nagy jelentőséget tulajdonítani. Viszont, ha a füled elkezd viszketni és az folyamatosan erősödik, akkor jobban jársz, ha meglátogatod a háziorvost, vagy egy erre specializálódott orvost, ugyanis a fekete színű fülzsír a gombás fertőzések egyik jele is lehet.
Fehér fülzsír.
Ha azt látod, hogy a fülzsír színe fehér, akkor az arra enged következtetni, hogy a szervezetből fontos vitaminok és ásványai anyagok hiányoznak, mint például a vas vagy a réz. Ebben az esetben célszerű rendszeresen babot és zabpelyhet enni.
Kellemetlen szagú fülzsír.
Ha túlságosan is erős illetve kellemetlen szaga van a fülzsírnak, akkor az azt jelezheti, hogy valamilyen fertőzés áll fenn a középfülben. Mindemellett különös zajt is hallhatsz. Ha ilyen tüneteket tapasztalsz jobban jársz, ha meglátogatod a fül-orr-gégészeti osztályt a kórházban, vagy egy magánorvost keresel, aki ezzel foglalkozik.
Folyós fülzsír.
Ha nemrégiben azt tapasztaltad, hogy a fülzsír állaga nem olyan, amilyen szokott lenni, akkor az egy még ki nem fejlett gyulladást jelezhet neked. Mindenképpen látogass el egy szakemberhez, aki egyértelmű diagnózist tud felállítani.
Száraz állagú fülzsír.
A fülzsír szárazságának egyetlen értelmes magyarázata van, mégpedig, hogy hiányoznak a szervezetedből a sovány zsírok. Mindemellett még lehet bőrgyulladás és egyéb bőrbetegség oka is, ami szárazzá teheti a bőrt.