Marco Pavesi, aneszteziológus azt mondta, hogy az egészségügyi ellátórendszer az összeomlás szélén áll. Az orvos szerint eljöhet az idő, amikor már választani kell a betegek között.

“Egyikünk sem élt még át ilyen tragédiát” – írta a milánói orvos.
Pavesi úgy fogalmazott, hogy tisztában vannak azzal, hogy mit kell tenniük autóbalesetek, vonatkisiklások és földrengések esetén, a koronavírus-járvány azonban, hatalmas kihívást jelent számukra.

“Mindig nyugodtan gondolunk arra, hogy valami történik tőlünk nagyon messze, a világ túloldalán másokkal. Ez egyfajta babona. De nem most. Mert most velünk is megtörtént: a szeretteinkkel, a szomszédainkkal, a kollégáinkkal.”
Az aneszteziológus Milánóban dolgozik egy klinikán, a járvány egyik gócpontjában. Kórházuk február 21-én ajánlotta fel a segítséget, amikor az első koronavírusos megbetegedést regisztrálták az országban. Ennek következtében a tervezett műtéteket elhalasztották, az intenzív osztály ágyait pedig pedig a megfertőződött betegek részére adták át. Egy napon belül már a műtőkben is helyet biztosítottak a betegeknek. A koronavírus-járvány terjedése megdöbbentő volt számukra.

“Keddig országszerte 31 506 esetet diagnosztizáltak, közülük 2941 gyógyultan hagyták el a kórházakat, 2503 ember pedig elhunyt. Lombardiában 16 220 esetről tudni, 1640 áldozattal, 879-en pedig az intenzíven fekszenek. Ilyen számok mellett az ország egészségügyi rendszere hamarosan összeomlik.”
Az olaszországi egészségügyi dolgozók kimerültek, túlhajszoltak, ez pedig hatalmas problémákat okoz egyes régiókban. Lombardia tartomány és a kormány tíz nappal ezelőtt agresszív lépéseket tett annak érdekében, hogy a járványt megfékezzék. Ezek hatása a hétvégéig ki is derül majd, ugyanis a tizenöt napos lappangási idő akkor fog letelni.

“Voltak olyan hírek, hogy az orvosoknak el kellett döntenie, melyik pácienssel foglalkoznak és melyikkel nem. Személyesen én ezt nem tapasztaltam: a kórházamban minden beteg megfelelő ellátásban részesült. De lehet, hogy ez nem tart sokáig. Ha a betegek száma nem kezd el záros határidőn belül csökkenni, akkor az erőforrásaink nem lesznek már elegendőek. Ezen a ponton már bevett szokássá válhat, hogy választani kell a páciensek között” – tette hozzá.
Az aneszteziológus azt is leírta, hogy országszerte hatalmas áldozatokat hoznak kollégái. A stressz ellenére pontosan tudják, hogy rendkívül fontos a munkájuk és hatalmas szükség van rájuk, így nem adják fel.

“Hogy meddig tart a kitartás, azt nem tudom megmondani. Néhány kollégámnak már pozitív lett a koronavírus-tesztje, és néhányan az intenzív osztályon fekszenek. A veszély mindnyájunk számára nagy.”
Pavesi abban reménykedik, hogy a koronavírus-járvány mihamarabb véget ér. Ez azonban, csakis abban az esetben lehetséges, ha az új fertőzöttek száma csökkenni kezd.

“Reményt nyújt, hogy a lakosság fegyelmezetten vette tudomásul a kormány által hozott intézkedéseket, és hogy vannak tapasztalataink a súlyos betegek kezelésében. Lehet, hogy a megszorító intézkedések hatásosak lesznek, és hétvégén már jó híreket kapunk. De egyelőre vastagon benne vagyunk a tragédiában” – fejezte be írását Marco Pavesi.