Egy Észak-Karolinai egyetem kutatói a háziasszonyok szokásait tanulmányozták. A nők átlagosan napi 71 percet töltenek a konyhában. Ez a helység az egyik legfontosabb a házban. Itt mindennek kényelmesnek és biztonságosnak kell lennie. Egy első osztályú konyhában is lehetnek olyan dolgok, amik a munkát megnehezítik és további takarítást igényelnek.
Mutatunk nektek ebből egy összeállítást.
Univerzális vágódeszkák
Egy-egy vágódeszkát mindig „specializáljunk” egy adott fajta élelmiszerre. Külön legyen zöldséges, halas, húsos. Így egy adott fajta baktérium nem terjed át más eszközökre is. A barázdák és a karcolások ideális hely a megtelepedésükre.
Bútor lábak nélkül
A konyhaszekrények alatt por, kosz, élősködők és kisállatok szőre telepedhet meg. Célszerű olyan bútort választani (vagy a meglévőd lefedni), ami ezt megakadályozza.
Parketta
A parketta nem alkalmas a konyhába. A repedések és illesztések között megmaradhatnak baktériumok és a kosz. Minél kevésbé egyenlőtlen egy padló felülete, annál könnyebb tisztítani.
A mindent-törölköző
Kutatók 100 háztartási törölközőt teszteltek 1 hónap használat után. Ezek fele tartalmazott olyan baktériumokat, amelyek megbetegedéseket okozhatnak. Legyen legalább 2 törölköző a konyhában és hetente cseréljük őket. A leghigiénikusabb megoldás a papírtörlő. Azt csak egyszer használjuk.
Késtartó
Sok helyet foglal, tele van késekkel, amiket sosem használunk. Egy jó konyhába 3 éles kés kell csupán.
Hullámcső
Rendkívül nehéz takarítani. Persze könnyen beszerelhető de nagyon sok por ragadhat a redők közé. Válasszunk olyan szellőztetőt, ami be van építve a mennyezetbe és eltakarja a szellőzőcsövet.
Műanyag tárolók
Ha megkarcolódik célszerű lecserélni. A repedésekben baktériumok telepedhetnek meg. Az egyszer használatos edények pedig nem alkalmasak az élelmiszer újra tárolására.
Nem használt konyhai eszközök
Amit nem használunk attól célszerű megszabadulni. Csak porosodik a szekrény tetején évekig. Lehet, hogy valakinek jól jönne. Több hely marad a hasznos dolgokra.
Konyhai sziget kályhával
Még akkor is, ha a konyha mérete lehetővé teszi jobb ha elengedjük ezt az elképzelést. Ha valami eldurran főzés közben, akkor szinte az egész konyhát takarítani kell. Egy falhoz épített esetén a mögötte lévő falat kell csak letakarítani és a tűzhely előtti részt.
Háztartási gépek az ablakpárkányon.
A hőmérséklet különbségtől a készülék meghibásodhat. Különösen igaz ez a mikrohullámú sütőre.
Vízforraló
Ha lenyelnénk egy kis vízkődarabkát, attól nem lesz semmi bajunk. De ha ez rendszeresen megtörténik, akkor az nem túl egészséges. Citromsavval, ecettel célszerű tisztítani. Gyakran, ugyanis a vízkő az egészségkárosításon kívül az eszköz meghibásodásához is vezethet.
Mit gondoltok? Mi a véleményetek? Írjátok meg kommentben!