HomeInteresting9 testsúly befolyásoló hormon és a módszer, hogyan szabályozzuk őket

9 testsúly befolyásoló hormon és a módszer, hogyan szabályozzuk őket

Régóta bizonyított tény, hogy a hormonoknak erősen befolyásolják az étvágyat és a zsír elraktározását. Mind tudjuk, hogy elhízni nagyon könnyű, viszont leadni a felesleget néha borzasztóan nehéz. A stressz, az életkor, a gének és a rossz életmód mind hormonális egyensúlyhiányhoz vezetnek mely egyenes út az elhízáshoz.

Íme 9 testsúly befolyásoló hormon, továbbá pár tipp, hogyan szabályozd.

Pajzsmirigy hormonok

A pajzsmirigy a nyakunkban található. T3, T4 és kalcitocin hormonokat termel. Ezek felelősek a test anyagcseréjének fenntartásáért. Az ilyen hormonok termelése hipotierózishoz vezet, amely gyakran idézhet elő súlygyarapodást. Leginkább a testben felhalmozódott víz miatt.

Mire figyeljünk:
Fogyasszunk jódozott sót
Kerüljük a nyers zöldségeket
Fogyasszunk D-Vitamint
Együnk cink tartalmú ételeket, mint például az osztriga és a tökmag

Inzulin

Ezt a hormont a hasnyálmirigy béta sejtjei állítják elő. Ez teszi lehetővé, hogy a sejtek felvegyék a vércukrot, amiből energiát nyernek attól függetlenül, hogy adott pillanatban mennyire is van szükség belőle. Az egészségtelen ételek, az alkohol vagy a túl cukros ételek inzulin rezisztencia kialakulásához vezethetnek. Az inzulin megnövekedett szintje sok problémát okoz, pl. elhízást és metabolikus szindrómát.

Mire figyeljünk:
Igyunk zöld teát. Csökkenti a vércukor és az inzulin szintjét.
Kerüljük az alkoholt, a késő esti nasit, a szénsavas üdítőket.
Fogyasszunk sok halat, diót, lenmagot
Együnk sok zöldséget és gyümölcsöt

Kortizol

Stresszhormon. Akkor szabadul fel amikor a szervezetet stressz éri. Elsődleges funkciója ennek csökkentése. Ezt úgy éri el, hogy megemeli a vércukor szintjét, gyengíti az immunrendszert. A rossz életmód kóros kortizol termeléshez vezet, ami hatással van az egészségi állapotunkra. Segíti a zsírlerakódást és stimulálja a zsírsejtek elérését.

Mire figyeljünk:
Éjjel legalább 8 órát aludjunk
Meditáljunk, jógázzunk
Zenehallgatás

Tesztoszteron

A férfiakkal hozzák kapcsolatba, de a nők szervezetében is ugyanúgy jelen van. Segíti a zsírégetést, erősíti a csontokat és az izmokat, javítja a libidót. Az életkor és a magas stressz jelentősen csökkenti a nők tesztoszteronszintjét, ami a csontsűrűség csökkenéséhez, az izomtömeg elvesztéséhez és elhízáshoz vezet.

Mire figyeljünk:
Rendszeres testmozgás
Kerüljük az alkoholt
Fogyasszunk fehérjedús ételeket
Rostban gazdag ételek, pl. teljes kiőrlésű gabona, tökmag és lenmag fogyasztása

Progeszteron

Az ösztrogén szintjén egyensúlyozza a szervezetben. A progeszteron szintje különböző okok miatt csökkenhet. Stressz, fogamzásgátló, menopauza stb. Súlygyarapodáshoz és depresszióhoz vezethet.

Mire figyeljünk:
Rendszeres testmozgás
Meditálás, jóga
Kerüljük a stresszt

Ösztrogén

Fontos női nemi hormon. A petefészekben termelődik és szabályozza a női reprodukciós rendszert. Befolyásolja az életkor, az egészségi állapot és más hormonok is hatással vannak rá. Az alacsony és a magas ösztrogén szint is vezethet elhízáshoz.
Pubertáskorban kezdi meg a zsírraktározás támogatását, hogy ezzel is fenntartsa a termékenységet. Szintje a menopauza alatt csökken. Szabálytalan termelődése okozhat inzulinrezisztenciát.

Mire figyeljünk:
Természetesen kerüljük az alkoholt
Rendszeres testmozgás
Együnk sok rostot
Teljes kiőrlésű gabonát, friss zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk

Leptin

A leptin olyan hormon, amely szabályozza az energia egyensúlyát a szervezetben az éhség gátlásával. De ha magas cukor tartalmú ételeket eszünk, a fruktóz túlkínálata zsírrá alakul át, amely a májba, a hasba és egyéb régiókba kerül. A jóllakottság hormonjaként is emlegetik.

Mire figyeljünk:
Kerüljük a cukor tartalmú élelmiszereket.
Alváshiány okozhat zavart a leptinnel kapcsolatban
Együnk sok halat

Ghrelin

Más néven éhséghormon. Ez akkor szabadul fel, ha a gyomor kiürül. A ghrelin stimulálja az étvágyat és növeli a zsírlerakódást.

Mire figyeljünk:
Rendszeres testmozgás
Együnk 2-3 óránként kevesebbet, mint ritkábban sokat
Étkezés előtt igyunk egy fél pohár vizet
Fogyasszunk magas fehérje tartalmú ételeket és friss gyümölcsöket

Melatonin

Az alvást szabályzó hormon. Míg alszunk a test felszabadítja a növekedési hormonokat, melyek segítik a test gyógyulását és javítják a test összetételét. Ha nem alszunk eleget akkor zavar támad ebben a gyógyulási folyamatban. Ez stresszt okoz és gyulladás okozta súlygyarapodást.

Mire figyeljünk:
Kerüljük az esti nassolást
Aludjunk eleget
Sötét és hűvös szobában aludjunk
Kapcsoljuk ki a körülöttünk lévő elektronikai eszközöket elalvás előtt

Noha picit bonyolultnak tűnhet, valószínűleg már rájöttünk melyik hormon zavarhat be nekünk. Mit gondoltok?

Most Popular

Recent Comments