Minden szülő arra törekszik, hogy rendes, kedves gyereket neveljen csemetéiből. Egyesek szigorúbbak, mint mások, de mindenki azt teszi, amit helyesnek vél. Nagyon sok szülő viszont elfelejti, hogy mi a gyereke számára a legfontosabb, és korán elrontják őket. A gyerekek bizalma egy idő után csappanni kezd szüleikben, ha folyamatosan kritizálják őket, vagy állandóan leszidják, mert nem olyan jegyet visznek haza, illetve nem úgy viselkednek, ahogy elképzelik. A mostani posztunkban viszont azokat a jeleket szedtük össze, ami egyértelműen arról árulkodik, hogy jó szülő vagy, még akkor is, ha nem érzed magad annak.
1, Ha a gyerek megosztja veled a problémáit
Szuper, ha a gyereked elmeséli neked a sikerélményeit, viszont még jobb, ha a problémáit is megosztja veled. Egy természetes dolog, hogy az ember ki akarja beszélni magából a gondjait és jó tanácsra, no meg támogatásra vágyik. A gyerekekkel meg kell értetni, hogy jó és rossz dolgok is történnek, de a hibák elkövetése nem rossz dolog, hiszen abból tudnak tanulni.

2, Nem gondolod, hogy a jó jegyek a tudását tükrözik
Ha a gyerek nem kap jó jegyet a suliban, akkor sem fél elmondani. Egy félős gyermek leginkább eltitkolja a rossz osztályzatot a szülők elől, mert nem akarja, hogy leszidják. A jó szülők meg tudják magyarázni gyermekeiknek, hogy a tanulás nagyon fontos, de nem az osztályzatok fogják visszatükrözni a tudásukat.

3, Tiszteled a gyereked magánterületét
Sok szülő gondolja úgy, hogy a gyerekeknek kopogniuk kell mielőtt bárhova belépnek, viszont ez ugyanúgy vonatkozik a szülőkre, ha gyerekeik szobájába megy be. Fontos, hogy te és az összes többi szülő is tisztelje a gyereke magánterületét. Ha kopogsz a szobája ajtaján mielőtt belépsz, akkor jó példáz mutatsz és biztosra veheted, hogy ő is így jár el.

4, Nem kritizálod a gyermeked
A jó szülők nem bírálják a gyerekeiket, nem nézik le őket és nem húzzák le őket az életről, csak azért mert nem úgy néznek ki, ahogy szüleik akarják, vagy nem cselekednek úgy, ahogy szeretnék. A sok kritika önbizalomrombolóan hat rájuk ezért csínján kell vele bánni. Óvatosan kell a szavakat használni és egyértelműen kell fogalmazni, hogy megértse te nem rosszat akarsz, hanem, hogy fejlődjön és önállósodjon.

5, Elismered a hibáid és elnézést kérsz
Minden ember hibázik, mind a gyerekek, mind a felnőttek. A legtöbb szülő viszont elfelejti, hogy nemcsak a gyerekeknek kell bocsánatot kérni, ha megbántotta a szüleit, hanem fordítva is. Ezzel tanulják meg, hogy ez a lépés elkerülhetetlen. Ha rájössz például, hogy egy helyzetet túlreagáltál, akkor mindenképp menj oda és kérj elnézést. Hidd el az az erős ember, aki elismeri a hibáit.

6, Bízol a gyermeked szavaiban
Ez egy sűrűn előforduló helyzet, amivel a szülők találkoznak. Például, amikor anya vagy apa elmennek a suliba, és érdeklődnek a gyerek felől a tanárnál, és azt hallják, hogy rosszul viselkedett, nem az az első dolguk, hogy hazamennek és megkérdezik a gyermeket, kiderítik a részleteket, hanem leszidják. Elképzelhető, hogy a viselkedése egyáltalán nem az ő hibája volt, viszont ez csak úgy derül ki, ha elbeszélgetsz vele.

Hasznosnak tartottad a cikket?